.A CAE – PLAN Kft. 2000. decemberének végén alakult azzal a céllal, hogy a német EPLAN Software & Service GmbH & Co. KG által gyártott és forgalmazott EPLAN nevű világhírű erősáramú és irányítástechnikai CAD rendszer kizárólagos magyarországi képviseletét ellássa.
Az alapítók már korábban is az EPLAN hazai forgalmazásában tevékenykedtek, 1991-től a tatabányai Alfadat Kft., majd 1997-től a budapesti Adeptus Kft. keretén belül.
Az EPLAN hazai forgalmazásában az elmúlt években bekövetkezett mennyiségi növekedések következtében lehetővé vált, hogy a korábbi kizárólagos hazai disztribútor, az Adeptus Kft. keretein belül működő két markánsan elkülönülő tevékenység (az építőipari tevékenység és egy villamos CAD kizárólagos hazai képviselete) az új évezredben teljesen különváljon.
A tervezők álma már több éve valóság. Az EPLAN biztosítja a szakemberek számára mindazt, ami egy világszínvonalú terméktől napjainkban elvárható. Az EPLAN a maga kategóriájában Európában a legelterjedtebb rendszernek tekinthető, jelenleg Magyarországon a Nyugat-Európai ár kb.: 50 %-áért megvásárolható.
Jelenleg háromféle EPLAN szoftver kapható hazánkban. Az erősáramú és irányítástechnikai tervezés ”klasszikus”, 1984-től piacon lévő szoftvere az EPLAN 5-ös, és az ezzel azonos funkcionalitású, a 90-es évek vége felé megjelent EPLAN 21-es rendszerek mellett 2003. márciusától már Magyarországon is kapható az EPLAN PPE rendszer is.
Az EPLAN 5-ös és EPLAN 21-es rendszerek energiaellátási és a kapcsolódó vezérlési feladatok tervezésére alkalmasak, míg az EPLAN PPE rendszer létesítménytervezési és műszerezési feladatokhoz ajánlott. Az EPLAN PPE rendszer az EPLAN 5-ös és az EPLAN 21-es rendszerrel együttműködve a P&I sémáktól kezdve egészen a sorkapocs tervek elkészítéséig a legkorszerűbb módon támogatja a szakemberek munkáját.
Az EPLAN 5-ös szoftver több verzióban kapható. Lényeges tudnivaló, hogy a COMPACT verzió - amely egyébként a legolcsóbb - egy teljesen önálló program, míg a másik három nálunk kapható verzió - SHORT, STANDARD, PROFESSIONAL - valójában ugyanazt a programot takarja, csupán az adott verzióhoz hozzárendelt "hardver kulcs" korlátozza az egyes verziókban az elérhető funkciók körét. A VIEW verzió lehetőséget biztosít arra, hogy a felhasználók karbantartó részlegeiket olyan olcsó EPLAN munkahelyekkel lássák el, amelyekkel az EPLAN-nal készült tervek bármikor megtekinthetők, kinyomtathatók.
(A különféle verziók által biztosított funkciók köre a mellékelt funkcionális összehasonlító táblázatban részletesen megtalálható.)
Valamennyi fent említett EPLAN verzió a Windows 2000 és XP tetszőleges nyelvű változata alatt futtatható.
(A program az elektrotechnikai CAD rendszerek területén kb. egy évtizede Nyugat-Európában egyértelműen piacvezető. Az USA-tól Japánig az EPLAN rendkívül nagy népszerűségnek örvend. 2004. végéig kb. 60 ezer példányt értékesítettek szerte a világon. Az alkalmazók között rengeteg kis-, közepes-, és multinacionális cég - és beszállítóik - szerepel, ezek egy részének logója e füzetben is egy külön oldalon látható!)
Magyarországon 2006. október 31-ig 851 db EPLAN rendszer került értékesítésre.
Az EPLAN-nal történő tervezés első lépése az áramellátás és vezérlés áramút tervének megrajzolása. A rajzolást a rendszer számos szolgáltatással támogatja.
(A kiegészítő programmodulok segítségével a legtöbb áramköri hiba már a tervezési fázisban kiszűrhető.)
Előre definiált szimbólumkészletet tartalmaz a következő területekhez: az elektrotechnikához, (DIN-, IEC-, JIC-, JIS- és KS szabvány szerint), a mérés- és szabályozástechnikához, az elektronikához, valamint hidraulika és pneumatika tervezéséhez. A szimbólum editor segítségével új szimbólumokat is létrehozhatunk. Rajzoláskor a szimbólumokat csak fel kell helyezni a rajzlapra, az összekötéseket a számítógép automatikusan elkészíti.
A szimbólumok felhelyezése után ki kell tölteni adatlapjukat. Ezen meg kell adni a berendezés tervjelét, csatlakozóinak elnevezését, és egyéb elektromos jellemzőit. A szimbólumokat azonosítani lehet egy konkrét gyártmánnyal. Ennek az azonosításnak az alapja a program törzsadat bankja. Szinte valamennyi ismert készülékgyártónak (pl.: Rittal, Siemens, Moeller Electric, ABB, Schneider Electric, stb., a hazaiak közül a Ganz KK, Kontavill) létezik a tervezőrendszerhez illesztett adatbankja, de bármely más számítógépes adatbank is egy könnyedén elvégezhető konverzió révén illeszthető a rendszerhez. (A kiválasztás során a program természetesen csak az adott szimbólumnak megfelelő terméket kínálja fel.
A szimbólumok, rajzrészletek tetszés szerint áthelyezhetők, másolhatók, törölhetők, vagy ún. makróként tárolhatók. Mintegy 500 elemű standard makró készlet - ezek a leggyakrabban alkalmazott kapcsolási megoldások - már előre definiálva van, de a már korábban elkészített áramút tervek egyes lapjai, illetve laprészletei is nagyon egyszerűen felhasználhatók egy új terv készítése során.
Az ún. potenciálnyilak segítségével arra is van lehetőségünk, hogy egy vezetéket megszakítsunk, és azt a terv egy másik részén folytassuk. A potenciálnyilakhoz a program automatikusan elkészíti a keresztreferenciákat.
Ezenkívül keresztreferenciákat készít a motorvédelmekhez és segédérintkezőikhez, illetve a relé tekercsekhez és kontaktusaikhoz is. A program automatikus védelem- és relé kiválasztással is segíti a tervezést.
Az áramút tervek megrajzolása után az összes további dokumentációt az EPLAN automatikusan elkészíti a rajz alapján. Készíthetünk sorkapocs terveket, kábelterveket, kábellistákat és darabjegyzéket (rendelési listát) a tervhez.
A kapcsolószekrény szakértői rendszer segítségével megtervezhetjük a kapcsolószekrény elrendezését.
A törzsadat bank alapján komplett tervköltségvetés készíthető. Ha a vezérléshez PLC-ket használtunk, a PLC fejlesztőrendszerekbe áttölthetjük a hozzárendelési listát.
Bármely kész tervet utólag könnyen átültethetünk egy másik szabványra az automatikus szabványkonverzió segítségével. A terv szöveges információit táblázatos formában lefordíthatjuk egy másik nyelvre, és az átírt szövegekkel egy új tervet hozhatunk létre.